عرفه ... مَاذَا وَجَدَ مَنْ فَقَدَکَ؟ وَ مَا الَّذِى فَقَدَ مَنْ وَجَدَکَ؟!

بسم الله الرحمن الرحیم

نحمدک اللهمّ على نعمائک و الحمد من نعمائک و نشکرک على آلائک و الشکر من آلائک، و نصلی على محمّد سیّد أنبیائک و خیر أصفیائک، و على آله الملکوتیین أرباب العقول الکاملة، و أصحاب البصائر النافذة، و خصوصاً علیّ أمیر المؤمنین و إمام المتقین.

از حضرت صادق(ع) نقل است که فرمودند: چون رسول خدا(ص) روز جمعه در زمین عرفات وارد شدند، جبرائیل به نزد آن حضرت آمد و گفت: إنَّ اللهَ یُقْرِئُک السَّلامُ وَ یقُولُ لَک: قُلْ لِامَّتِک: الْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دِینَکمْ بوَلایة عَلِى بْنِ أَبِى طالبِ؛ و أَتْمَمْتُ عَلَیکم نِعْمَتِى وَ رَضِیتُ لَکمُ الْإسَلامَ دِینًا، وَ لَسْتُ أنْزِلُ عَلَیکمْ بَعْدَ هَذَا. قَدْ أَنزَلْتُ عَلَیکمْ الصَّلاة وَ الزَّکاة وَ الصَّوْمَ وَ الْحَجَّ، وَ هِى الْخَامِسَة، وَ لَسْتُ أقبَلُ هَذِهِ الأربَعَة إلا بِهَا.

 «خداوند به تو سلام مى‏رساند و به تو مى‏گوید: به امّت خود بگو: امروز من دین شما را براى شما به واسطه ولایت علی بن أبى طالب کامل کردم، و نعمتم را بر شما تمام نمودم، و راضى شدم و پسندیدم که اسلام دین شما باشد، و دیگر پس از این من حکمى براى شما نمى‏فرستم. من براى شما حکم نماز و روزه و زکات و حجّ را فرستادم، و این (ولایت) پنجمی از آنها بود. و از این به بعد من از شما هیچیک از این چهار چیز را قبول نمى‏کنم مگر با این پنجمى که ولایت است.

در روایت دیگری داریم، روزی که در آن حضرت موسی(ع) از خداوندمتعال درخواست رؤیت کرد، روز عرفه بوده است.

عرفه از حیث زمانی و مکانی، یعنی روز عرفه و در صحرای عرفه، از شریف‍ترین اوقات و مکان‍هاست و درک آن و دعا و استغفار در آن بسیار تأکید شده است. حتا روایت شده از معصوم پرسیدند که آیا این روز را روزه بگیریم؟ فرمودند: روز عرفه روز دعا و درخواست از خداوند است و خوف این می‍رود که روزه مرا از دعا بازدارد و تضعیف کند (پس این روز را روزه نمی‍گیریم نکند که از فیض دعا محروم گردیم). از پیامبر اعظم(ص) در این رابطه نقل است که: گنهکارترین فرد در عرفات کسی است که از آنجا بازگردد، در حالی که گمان می‍برد هرگز آمرزیده نخواهد شد. هم‍چنین از علی بن حسین(ع) روایت شده، روز عرفه کسی را دیدند که در حال گدایی است، فرمودند: اینها بدترین خلق خدا هستند، چرا که در این روز، همه مردم رو به درگاه خدا آورده‍اند و اینها رو به مردم آورده‍اند.

حضرت صادق(ع) می‍فرماید که: «مَنْ لَمْ یُغْفَرْ لَهُ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ لَمْ یُغْفَرْ لَهُ إِلَى قَابل، إِلَّا أَنْ یَشْهَدَ عَرَفَة»؛ یعنی کسی که مرتکب معصیتی شده، و در ماه رمضان بواسطه نزول باران رحمت الهی، آن معصیت از لوح سیئات او محو نگشته است، دیگر تا ماه رمضان سال بعد بخشوده نخواهد شد، الّا این که روز عرفه را بتواند درک کند.

برای شب و روز عرفه ادعیه‍ای نقل شده است که شناخته‍ترین آنها، دعای سید الشهداء حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در غروب این روز است. از کلام خود اهل بیت است که گوهرهایی از علم در قلب ایشان است که آنها را از دیگران می‍پوشاندند، مبادا که باعث فتنه شود و ایشان را متهم به بت پرستی کنند و حتا ممکن بود که تهدید به قتل شوند و خون آنها مباح دانسته شود. لذا، این بزرگواران یا آن معارف را برای کسی بیان نمی کردند یا این که غیر مستقیم و به صورت دعا و مناجات آنها را برای اهل آن بیان می‍کردند. علامه ذو الفنون حضرت حسن زاده آملی(ایده الله بتأییداته القدسیه) می‍فرماید که: أنّ أصل ما تفوّه به العرفاء الشامخون مقتبس من مشکاة بیت آل النّبی صلى اللّه علیه و آله، نعم أنّهم و اللّه ینابیع الحکمة و المعرفة و العرفان و خزنة الحقائق کلّها.

 

فرازهائى از دعاى عرفه امام حسین(ع)

بشر و بشیر پسران غالب اسدى روایت کرده‏اند که: در عصر روز عرفه در عرفات خدمت حضرت سیّد الشهداء‍ (ع) بودیم؛ آن حضرت از خیمه خود بیرون آمدند با کمال تذلّل و خشوع با جمعى از اهل بیت خود و فرزندان و شیعیان، و در جانب چپ کوه ایستادند و روى مبارک را به جانب کعبه نموده و دستها را روبروى خود بلند کردند مانند مسکینى که غذا طلب کند، و شروع کردند به دعا:

الحَمدُ لِلَّهِ الَّذِى لَیسَ لِقَضائِهِ دافِعٌ و لا لِعَطائِهِ مانِعٌ و لا کَصُنعِهِ صُنعُ صانِعٍ، و هُوَ الجَوادُ الواسِعُ، فَطَرَ أجناسَ البَدائِعِ ...

و دعاىی مفصّل که داراى مضامین عجیب و بسیار عالى و ارزنده‏ایست خواندند، و مکرّر مى‏گفتند: یا ربّ! یا ربّ! یا رب! و کسانى که با آن حضرت بودند تمام گوش داده و اکتفا به آمین گفتن کرده بودند؛ پس صداهایشان به گریه بلند شد. آنگاه حضرت ادامه دادند به دعاى خود بدین فقرات عالى:

اللهمّ اجعَلنی أخشاکَ کأنّی أراک! ...

لا أله الا أنت سُبحانَکَ إنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمینَ، لا أله الا أنت سُبحانَکَ إنّی کُنتُ مِنَ المُستَغفِرینَ، لا أله الا أنت سُبحانَکَ إنّی کُنتُ مِنَ المُوحِّدینَ! ...

إلَهِى أنا الفَقِیرُ فى غِناىَ، فَکَیفَ لا أکُونُ فَقِیرًا فى فَقرِى! إلَهى أنا الجاهِلُ فى عِلمى، فَکَیفَ لَا أکونُ جَهولًا فى جَهلى! ...

کَیْفَ یُسْتَدَلُّ عَلَیْکَ بِمَا هُوَ فِى وُجُودِهِ مُفْتَقِرٌ إلَیْکَ؟ أَ‍یَکُونُ لِغَیْرِکَ مِنَ الظُّهُورِ مَا لَیْسَ لَکَ حَتَّى یَکُونَ هُوَ الْمُظْهِرَ لَکَ؟ مَتَى غِبْتَ حَتَّى تَحْتَاجَ إلَى دَلِیلٍ یَدُلُّ عَلَیْکَ؟ وَ مَتَى بَعُدْتَ حَتَّى تَکُونَ الأثَارُ هِىَ الَّتِى تُوصِلُ إلَیْکَ؟ عَمِیَتْ عَیْنٌ لَا تَرَاکَ عَلَیْهَا رَقِیبًا! وَ خَسِرَتْ صَفْقَةُ عَبْدٍ لَمْ تَجْعَلْ لَهُ مِنْ حُبِّکَ نَصِیبًا! ...

أَنْتَ الَّذِى أَشْرَقْتَ الانوَارَ فِى قُلُوب أَوْلِیَآئِکَ حَتَّى عَرَفُوکَ وَ وَحَّدُوکَ. وَ أَنْتَ الَّذِى أَزَلْتَ الاغْیَارَ عَنْ قُلُوبِ أَحِبَّآئِکَ حَتَّى لَمْ یُحِبُّوا سِوَاکَ وَ لَمْ یَلْجوا إلَى غَیْرِکَ. أَنْتَ الْمُونِسُ لَهُمْ حَیْثُ أَوْحَشَتْهُمُ الْعَوَالِمُ. وَ أَنْتَ الَّذِى هَدَیْتَهُم حَیْثُ اسْتَبَانَتْ لَهُمُ الْمَعَالِمُ.

مَاذَا وَجَدَ مَنْ فَقَدَکَ؟ وَ مَا الَّذِى فَقَدَ مَنْ وَجَدَکَ؟!

تا آخر دعا که حقیقتاً گنجینه‏ایست از نفایس اسرار و از حقائق علوم و معارف آل محمّد صلوات الله و سلامه علیهم أجمعین؛ و صداهاى آن حضرت و پیروان به گریه بلند بود تا آفتاب غروب نمود و بعد از آن به جانب مشعر الحرام روان شدند.

والسلام علی من اتبع الهدی، و إن هدی الله هو الهدی.

 

/ 1 نظر / 55 بازدید
نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد updap.com با تشکر[گل] [گل]